Taliansko sa vráti k rastu v roku 2013, tvrdí premiér Monti

NEW YORK 11. septembra (WEBNOVINY) – Talianska ekonomika sa v roku 2013 vráti k rastu, a to vďaka poklesu úrokových mier, ktorý už v súčasnosti prebieha.

Povedal to v pondelok taliansky premiér Mario Monti v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC. „Predovšetkým vidím, že ekonomika bude rásť…a to cez pokles úrokových mier, pretože súčasné príliš vysoké úrokové sadzby na talianske vládne cenné papiere ešte neodzrkadľujú nové a lepšie základy talianskej ekonomiky a verejných financií,“ povedal Monti.

Taliansko sa v tomto roku nachádza v recesii a ekonómovia očakávajú, že jeho hrubý domáci produkt (HDP) oslabí za celý rok o 2 až 2,4 %. Monti však o tom, aký by mohol byť rast HDP v roku 2013 viac nehovoril.

Minister hospodárstva Vittorio Grilli minulý týždeň povedal, že očakáva zverejnenie novej prognózy týkajúcej sa vývoja talianskej ekonomiky v tomto roku neskôr tento mesiac a podľa neho bude v súlade s trhovými odhadmi.

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok rozhodla, že zadlžené štáty eurozóny podporí novými nákupmi dlhopisov. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že cieľom je obnoviť rovnováhu na dlhopisových trhoch a zabrániť „neodôvodneným“ obavám o budúcnosť spoločnej meny.

V rámci programu zameraného na sekundárne trhy si banka nestanovila limit na to, koľko vládnych dlhopisov môže nakúpiť. „Ak sa trhy v eurozóne upokoja vďaka ohláseniu, že je dostupný nový nástroj, úrokové sadzby z talianskych vládnych dlhopisov pravdepodobne značne klesnú a nebudeme tak musieť použiť tento nástroj,“ uviedol ďalej Monti.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...