Taliansko schválilo dodatočné úspory za vyše jednu miliardu

10.10.2013

RÍM 10. októbra (WEBNOVINY) – Talianska vláda v stredu schválila súbor opatrení, ktorými chce udržať tohtoročný deficit rozpočtu pod hranicou 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), ktorú požadujú pravidlá EÚ.

Tamojší minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni v rozhovore s reportérmi povedal, že opatrenia v celkovej hodnote 1,6 mld. eur znížia deficit, ktorý smeruje k úrovni 3,1 % HDP.

Uznesenie vlády však nenadobúda okamžitú platnosť. Parlament ho musí schváliť do 60 dní, inak stratí platnosť.

Plánovanú sumu vláda získa znížením výdavkov ministerstiev a lokálnych vlád o 1,1 mld. eur a ďalších 500 mil. eur chce nadobudnúť predajom verejných budov.

Taliansko predá nehnuteľnosti štátnej holdingovej spoločnosti Depositi e Prestiti (CDP), ktorá sa ich postupne pokúsi predať na trhu, povedal Saccomanni. Vláda premiéra Enrica Lettu si stanovila cieľ znížiť schodok rozpočtu v tomto roku na 2,9 % z minuloročných 3 % HDP.

Letta tiež čelí náročnej úlohe. Do 15. októbra musí predstaviť dôveryhodný rozpočet. „Budeme sa snažiť okresať výdavky a znížiť dane,“ povedal Saccomanni. Vláda tiež podľa neho chce rozpočtom na budúci rok stimulovať ekonomiku a zároveň znížiť schodok rozpočtu na 2,5 % HDP.