Taliansko vyšetruje agentúry S&P a Fitch

12.11.2012

RÍM 12. novembra (WEBNOVINY) – Taliansky prokurátor v pondelok obvinil medzinárodné ratingové agentúry Standard & Poor’s (S&P) a Fitch z manipulovania trhov.

Dôvodom má byť ich rozhodnutie o znížení úverových ratingov Talianska, ktorým prispeli k eskalácii dlhovej krízy v eurozóne.

Podozreniam čelí spolu sedem osôb, medzi nimi aj Deven Sharma, šéf agentúry S&P v rokoch 2007 až 2011, a prevádzkový riaditeľ agentúry Fitch David Riley, uviedol prokurátor Michele Ruggiero.

Pred začatím procesu musí najskôr sudca potvrdiť obvinenia, čo môže potrvať niekoľko mesiacov. Ratingové agentúry pri vyšetrovaní spolupracujú a tvrdia, že ich hodnotenia talianskej ekonomiky boli nezávislé a založené na objektívnych faktoroch, informovala agentúra AFP.

Podnet na vyšetrovanie činnosti ratingových agentúr dala v roku 2010 miestna organizácia na ochranu spotrebiteľov po tom, čo agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Talianska. Vyšetrovanie sa neskôr rozšírilo na ďalšie dve zo svetovej trojky ratingových agentúr, S&P a Fitch, ktoré zhoršili rating krajiny vlani. Vyšetrovanie agentúry Moody’s‘ skončilo bez vznesenia obvinenia, uviedol prokurátor Ruggiero.