Taliansky deficit klesol, nesplnil však cieľ

RÍM 1. marca (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií Talianska klesol v minulom roku na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je viac než pôvodný cieľ vlády.

Informoval o tom v piatok taliansky štatistický úrad. Podľa najnovšej prognózy odchádzajúcej vlády Maria Montiho mal deficit rozpočtu klesnúť za minulý rok na 2,6 % HDP.

Tento cieľ však vláda postupne počas roka revidovala, keďže pôvodne plánovala skresať deficit až na 1,6 % HDP. V roku 2011 bol schodok rozpočtu na úrovni 3,8 %. Verejný dlh vzrástol v minulom roku na 127 % HDP z úrovne 120,8 % HDP v roku 2011 a dostal sa tak na najvyššiu úroveň od roku 1990, odkedy štatistický úrad údaje tohto typu zaznamenáva.

Negatívne na verejné financie krajiny v minulom roku podľa štatistického úradu vplývala hlboká recesia. HDP oslabil o 2,4 %, čo bolo v súlade s najnovšou prognózou vlády, ktorá bola tiež počas roka niekoľkokrát revidovaná.

Hospodárstvo krajiny už od polovice roku 2011 oslabovalo šiesty kvartál v rade. Väčšina analytikov očakáva, že recesia bude pokračovať prinajmenšom do polovice tohto roka a prognózuje pokles ekonomiky v tomto roku na úrovni okolo 1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...