Taliansky parlament schválil reformy, Montiho kabinet žije

22.3.2012

RÍME 22. marca (WEBNOVINY) – Dolná komora talianskeho parlamentu v stredu schválila súbor opatrení na liberalizáciu ekonomiky.

Schválenie reformy, ktorá ruší minimálne mzdové tarify vo všetkých profesiách okrem právnikov, premiér Mario Monti spojil s hlasovaním o vyslovení dôvery jeho vláde.

Za reformu hlasovalo 449 poslancov, 79 zákonodarcov bolo proti. Prijatá legislatíva počíta aj s odčlenením distribútora plynu Snam Rete Gas od energetickej skupiny ENI.

Kľúčovým testom pre technokratický kabinet premiéra Montiho bude navrhovaná liberalizácia trhu práce. Reforma, ktorá počíta s uvoľnením pravidiel pri prepúšťaní zamestnancov, môže naraziť na odpor časti poslancov Demokratickej strany.

Táto stredoľavicová strana patrí medzi kľúčové zoskupenia, o ktoré sa opiera Montiho úradnícka vláda, má však aj silné väzby na odborový zväz CGIL (Talianska všeobecná konfederácia práce). Ten označuje navrhovanú reformu za útok na práva pracujúcich. Odborové združenie, ktoré zastupuje šesť miliónov zamestnancov, hrozí štrajkami a masovými demonštráciami.