Taliansky premiér varuje pred rastúcimi výnosmi z dlhopisov

AIX-EN-PROVENCE 9. júla (WEBNOVINY) – Výnosy z dlhopisov niektorých členov eurozóny opäť dosiahli nebezpečnú úroveň, na ktorej boli naposledy pred júnovým summitom EÚ a ministri financií členských štátov menovej únie by sa mali touto situáciou zaoberať, vyhlásil v nedeľu taliansky premiér Mario Monti.

Výnosy zo španielskych desaťročných dlhopisov v piatok opäť prekročili 7-percentnú hranicu, v prípade talianskej vlády stúpli nad 6 %.

„Vysoká úroveň rizikových prirážok na dlhopisy niektorých členských štátov eurozóny je dôvodom na obavy o finančnú stabilitu eurozóny,“ povedal Monti na brífingu počas návštevy južného Francúzska.

K rastúcim nákladom na obsluhu vládnych dlhov Talianska a Španielska podľa neho prispeli aj spochybňovania záverov ostatného summitu EÚ zo strany niektorých členských štátov.

„Myslím si, že opätovný rast rizikových prirážok vyvolalo niekoľko faktorov, medzi nimi aj vyjadrenia politických predstaviteľov, najmä zo severských krajín, ktoré osobne považujem za nevhodné,“ uviedol taliansky premiér.

Fínska vláda oznámila, že bude blokovať využitie trvalého stabilizačného mechanizmu eurozóny na priame nákupy vládnych dlhopisov. Rezervovaný postoj k tejto myšlienke vyjadrilo aj Holandsko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...