TASR hospodárila so stratou takmer pol milióna eur

12.6.2012

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) hospodárila vlani so stratou.

Ako uvádza Výročná správa o činnosti a hospodárení TASR za rok 2011, ktorú dnes členom parlamentného výboru pre kultúru a médiá prezentoval generálny riaditeľ Jaroslav Rezník, hospodárenie agentúry k 31. decembru 2011 sa skončilo so stratou vyše 474-tisíc eur.

Náklady TASR v roku 2011 dosiahli 3,56 milióna eur a výnosy 3,09 milióna. „TASR hospodári efektívne,“ konštatuje správa, ktorú všetci členovia výboru vzali na vedomie.

TASR vlani dostala od štátu dotácie takmer 1,26 milióna eur a boli druhé najnižšie za jej existencie. Z toho finančnú dotáciu 103-tisíc eur dostala na konci decembra 2011 na sťahovanie do nových, menších priestorov a na ich prestavbu. V roku 2010 dostala TASR dotáciu približne 2,34 milióna eur, medziročne sa teda musela vyrovnať s poklesom štátnej dotácie o takmer 1,1 milióna.

Agentúra pracovala v minimalistickom režime

Rok 2011 Rezník označil za jeden z najnáročnejších v dejinách agentúry a pracovala v minimalistickom režime. V správe podotýka, že TASR by nemala byť v každom volebnom období predmetom programového vyhlásenia vlády. „Politické elity si musia povedať, či chcú štandardnú verejnoprávnu tlačovú agentúru alebo ju za euro sprivatizovať niektorou z lobisticko-podnikateľských skupín,“ tvrdí Rezník.

Napriek ťažkému obdobiu podľa neho TASR nikdy neprinášala také kvalitné výstupy ako v súčasnosti a považuje ju za lídra na agentúrnom trhu. Redaktori agentúry pracujú podľa Rezníka pod obrovským tlakom prinášať čoraz vyššiu kvalitu, kvantitu a nové produkty, pričom dlhodobo absentujú motivačné odmeny a platy sú už niekoľko rokov na rovnakej úrovni. „Napriek tomu im treba poďakovať, s akým úsilím, a nebojím sa povedať i tvrdohlavosťou, sa postavili čelom k výzvam uplynulého roka,“ dodáva.

Tržby agentúry za vlastné výkony a tovar dosiahli 1,54 milióna eur. Peniaze agentúra získala aj z predaja a prenájmu majetku v celkovom objeme 231-tisíc eur. TASR sa ich podarilo dosiahnuť najmä vďaka tomu, že v novembri 2011 predala budovu v Banskej Bystrici za 223-tisíc eur (bez DPH). Predseda Správnej rady TASR Vladimír Masár upozornil, že pod výpadok príjmov sa podpísala strata klientov vrátane štátnych inštitúcií. Ďalšie znižovanie nákladov ale odmieta. „Ohrozovalo by to plnenie zákonom stanovených úloh,“ vysvetlil.

Poslanec Číž chce TASR pridať na dotáciách

Za zvýšenie príspevku pre TASR sa prihovoril Miroslav Číž (Smer-SD). Upozornil, že aby TASR aj naďalej mohla produkovať kvalitu, musí svojim zamestnancom poskytnúť konkurencieschopné platy. „Tie peniaze, ktoré tam budú, nebudú vyhodené nadarmo,“ nazdáva sa.

TASR po zmene od 1. januára 2009 z príspevkovej organizácie rezortu kultúry na verejnoprávnu organizáciu časť svojich produktov sprístupnila bezplatne na nekomerčné účely, no svoje spravodajské produkty aj predáva.

Od apríla 2012 agentúra verejnosti zadarmo sprístupňuje svoje informácie na portáli Teraz.sk. Okrem príjmov z predaja spravodajstva od štátu dostáva aj príspevok na základe zmluvy o poskytovaní služieb vo verejnom záujme.