Ťažba ropy v Rusku dosiahla postsovietske maximum

MOSKVA 2. januára (WEBNOVINY) – Produkcia ropy v Rusku vzrástla v minulom roku o takmer 1 % na nové postsovietske maximum 10,51 mil. barelov denne. V roku 2012 pritom priemerná denná produkcia čierneho zlata v krajine predstavovala 10,40 mil. barelov.

Ruské ministerstvo energetiky v utorok informovalo, že minulý rok sa v krajine vyťažilo 523,3 mil. ton ropy. Ťažbu ropy, ktorá je hlavným zdrojom príjmov štátu, chce ruská vláda v najbližšom desaťročí udržať minimálne na úrovni 10 mil. barelov denne.

Ropný a plynárenský priemysel sa na hrubom domácom produkte (HDP) Ruska podieľajú zhruba 20 percentami a tvoria približne polovicu vládnych príjmov. Desaťročie konjunktúry znamenalo, že ťažba ropy v krajine sa zvýšila z necelých 7 mil. barelov denne v roku 2001 na vyše 10 mil. barelov denne v roku 2011. Na postsovietske minimum 6 mil. barelov ropy denne sa ruská produkcia ropy prepadla v roku 1994.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...