Ťažké časy pokračujú, ekonomika eurozóny klesne

11.5.2012

BRUSEL 11. mája (WEBNOVINY) – Ekonomika eurozóny na budúci rok stúpne o 1 % po tom, ako hrubý domáci produkt (HDP) menovej únie v tomto roku klesne o 0,3 %.

Uviedla to Európska komisia (EK) vo svojej jarnej prognóze, ktorú zverejnila v piatok.

„Zotavovanie je na dohľad, ale ekonomická situácia je naďalej krehká,“ uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Deficit rozpočtu celej eurozóny sa podľa prognózy v tomto roku zmenší na 3,2 % HDP z úrovne 4,1 % HDP, na ktorej bol vlani. V budúcom roku deficit podľa predikcie EK klesne na 2,9 % HDP.

V prognóze vývoja ekonomiky EÚ, ktorú zverejňuje dvakrát ročne, Európska komisia uviedla, že Španielsko bude jedinou krajinou eurozóny, ktorá aj v budúcom roku bude v recesii.

Ešte vo februári EK odhadovala, že ekonomika Španielska sa v tomto roku zmenší o 1 %, teraz ráta dokonca s väčším poklesom, a to o 1,8 %.

Komisia predpovedá, že španielske hospodárstvo sa zmenší aj v budúcom roku, a to o 0,3 %. Grécku komisia predpovedá v roku 2013 nulový rast po tohtoročnom poklese HDP o 4,7 %.

Portugalská ekonomika sa podľa predikcie v tomto roku zmenší o 3,3 %, ale v roku 2013 posilní o 0,3 %. Írsko, ktoré je ďalšou z troch krajín eurozóny dostávajúcich zahraničnú pomoc, v tomto roku podľa EK dosiahne rast HDP o 0,5 % a v budúcom roku o 1,9 %.

Jarná ekonomická prognóza Európskej komisie ráta s tým, že hospodárstvo celej Európskej únie bude v tomto roku stagnovať a v budúcom roku posilní o 1,3 %.

Nemecko podľa predikcie EK v tomto roku vzrastie o 0,7 % a v roku 2013 sa jeho ekonomika zväčší o 1,7 %.

Francúzsko by malo v tomto roku posilniť o 0,5 % a v budúcom roku by sa jeho HDP mal zväčšiť o 1,3 %. Talianske hospodárstvo podľa prognózy za tento rok vykáže pokles o 1,4 %, ale na budúci rok vzrastie o 0,4 %.