Tesco a Next vraj znevýhodňujú britských zamestnancov

LONDÝN 12. augusta (WEBNOVINY) – Britské spoločnosti Tesco a Next odmietajú zamestnávať britských pracovníkov a radšej využívajú lacnú pracovnú silu prisťahovalcov.

V pripravovanom prejave z toho firmy v nedeľu obvinil vedúci predstaviteľ labouristickej strany Chris Bryant.

„Je neférové, že bezcharakterní zamestnávatelia, ktorí sa zaujímajú iba o to, aby našli čo najlacnejšiu pracovnú silu, vo veľkých množstvách verbujú zamestnancov v krajinách EÚ s nižšími platmi a privážajú ich do Veľkej Británie,“ napísal Bryant v prejave, časť ktorého jeho strana zverejnila už v nedeľu.

Obviňuje v ňom reťazec supermarketov Tesco z toho, že uprednostňuje zamestnancov z východnej Európy pred Britmi a presunu jedného z logistických centier tak, aby odradil britských zamestnancov v pokračovaní práce pre spoločnosť. Sieť obchodov s módou Next zas Bryant obviňuje, že autobusmi priváža zamestnancov z Poľska, aby obišiel britské pracovné predpisy, ktoré by firme zamestnávanie domácich pracovníkov predražila.

Tesco sa snaží zamestnávať lokálnych pracovníkov vždy, keď je to možné, reagoval pre denník The Sunday Telegraph hovorca spoločnosti Tesco. Firma Next vo zverejnenom stanovisku priznala, že zamestnávala osoby poľskej národnosti, ale iba vtedy, keď nedokázala otvorené pracovné pozície zaplniť domácimi kandidátmi. „Pán Bryant nás nesprávne obviňuje z toho, že poľských zamestnancov využívame preto, lebo chceme ušetriť peniaze. To proste nie je pravda,“ píše sa v stanovisku spoločnosti.

„Netvrdíme, že dochádza k porušovaniu zákonov. Tesco a Next sme si vybrali len ako príklady,“ povedal agentúre Reuters nemenovaný zdroj z Labouristickej strany. Bryant, ktorý je hovorcom strany pre otázky imigrácie, sa touto cestou podľa analytikov snaží zatiahnuť obe spoločnosti do politicky napätej debaty pred voľbami v roku 2015. Labouristi totiž v prieskumoch strácajú náskok pred vládnucimi konzervatívcami a imigrácia je jednou z tém, ktoré britských voličov trápia najviac. Predstava, že maloobchodníci naschvál znevýhodňujú domácich záujemcov o prácu by preto mohla poškodiť nielen firmy, ale aj Konzervatívnu stranu premiéra Davida Camerona. Ten sa pred voľbami snaží zastaviť odliv voličov k protiimigračnej Strane nezávislosti.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...