Tesco plánuje otvoriť 20 nových obchodov

18.4.2012

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Obchodný reťazec Tesco plánuje na Slovensku pokračovať v expanzii aj v tomto roku.

Podľa slov generálneho riaditeľa Tesco Stores SR Stefana De Loeckera plánuje spoločnosť otvoriť viac ako 20 nových obchodov a vytvoriť 700 nových pracovných miest v rôznych lokalitách Slovenska.

Jedným dychom však dodáva, že dôležitou podmienkou naplnenia aj týchto investičných zámerov je stabilita podnikateľského prostredia v odvetví maloobchodu.

„Chceme v investíciách pokračovať, pretože veríme, že podnikanie na Slovensku môže byť veľmi dobré a veríme tu v budúcnosť, ale dôležitá je aj stabilita ekonomického prostredia,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii De Loecker. Narážal tým najmä na prípadné zmeny v daniach alebo v regulácii maloobchodu.

„Jedným z kľúčových opatrení je určite zdanenie, pretože má dopad na návratnosť investícií a istý zmysel tých projektov, ktoré plánujeme,“ dodal.

Experimenty nebudú

V koncernoch ako Tesco totiž žiaden nový projekt na Slovensku nie je samozrejmosťou. Projekty, ktoré sú tu pripravované, sú totiž v priamej súťaži s projektmi v iných krajinách, kde Tesco pôsobí.

„Každá zmena v zdaňovaní má samozrejme veľký dosah na návratnosť týchto vecí a mnohé tieto investície, ktoré robíme, sú naplánované na 20 – 30 rokov a preto je to veľmi dôležité pre nás,“ konštatoval riaditeľ Tesco Stores SR.

Podobné je to podľa neho aj v samotnej regulácii obchodu ako takého. „Samozrejme, akékoľvek regulácie, ktoré by sa týkali samotného obchodu, alebo spôsobu obchodovania, majú dosah na atraktívnosť tohto priestoru na trhu,“ dodal.

Hrozia im vyššie dane

Aké konkrétne zmeny mal na mysli, De Loecker neuviedol. V oblasti zdaňovania však nová vláda Roberta Fica avizovala, že sa chystá vyššou sadzbou dane zaťažiť firmy s vyšším daňovým základom. K nim by mohla patriť aj spoločnosť Tesco Stores SR. Podľa posledných zverejnených hospodárskych výsledkov v obchodnom vestníku totiž v obchodnom roku končiacom vo februári 2010 dosiahla zisk vyše 20 mil. eur, rok predtým podľa prepočtov dokonca vyše 77 mil. eur.

V oblasti regulácie mali obchodníci v minulosti na vládu Roberta Fica ťažké srdce najmä pre aktivity spojené so zákonom o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý mal zabrániť obchodným reťazcom v údajnom zneužívaní svojho ekonomického postavenia pri rokovaniach s dodávateľmi.

Vtedy obchodníci tvrdili, že zákon deformuje vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi a robí viac škody ako úžitku. Zákon napokon kabinet Ivety Radičovej zrušil.