Tesco predávalo plesnivé vajíčka, zaplatí pokutu

20.6.2012

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Obchodný reťazec Tesco Stores SR musí kvôli utorkovému nálezu inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, ktorí v jeho predajni v bratislavskom Lamači našli plesnivé a neoznačené vajcia z Poľska, rátať s pokutou.

V stredu to vyhlásil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Reťazcu pritom pohrozil, že v prípade ak sa budú takéto prehrešky opakovať, štát pristúpi aj k zatváraniu prevádzok. „Predajcovia musia počítať s tým, že budeme aj zatvárať ich prevádzky,“ povedal Jahnátek.

Inšpektori ŠVPS našli v lamačskom Tescu 430 kusov slepačích vajec, ktoré pochádzali z Poľska, no boli neoznačené a navyše aj plesnivé. Štátna veterinárna a potravinová správa preto nariadila slepačie vajcia okamžite stiahnuť z predaja. „Ja som sám prekvapený, ako si dovolí takýto obchodný reťazec po medializácií prípadu z minulého týždňa dať znovu na pulty svojich predajní vajíčka, ktoré nie sú označené, veď koná protizákonne,“ uviedol Jahnátek.

Minulý týždeň totiž veterinári odhalili viac než 1 860 000 vajec, ktoré sa na Slovensko prebaľovali nelegálne a môžu byť nakazené. Skúmanie viedlo k trom firmám v Bratislave, Seredi a Trnave, ktoré nemajú skladové priestory, ani chov a triediacu linku.

Pokazené a neoznačené vajíčka dodala spoločnosti Tesco Stores firma Larim SK zo Serede, u ktorej už v januári tohto roku našli inšpektori vajíčka z nepovolených chovov v Poľsku. Podľa Jahnátka však zodpovednosť nesie obchodný reťazec, keďže pustil na pulty predajne neoznačené vajíčka.

„Je jedno, aký dodávateľ mu to dal, jednoducho reťazec nemal dať na pulty a prevziať do svojich skladov vajíčka, ktoré nie sú označené,“ dodal minister.