Tisíce fajčiarov pochodovalo Bruselom, nechcú varovania

BRUSEL 22. januára (WEBNOVINY) – Stovky zástancov tabakového priemyslu pochodovali v utorok k sídlu Európskej únie, aby tam protestovali proti plánovanému boju proti fajčeniu, ktorý zahŕňa varovania nalepené na obaloch tabakových výrobkov.

Demonštranti z Rakúska, Nemecka a Poľska, ale prevažne z Francúzska a Talianska, ktorých podľa polície bolo 2200, no podľa organizátorov 3 500, protestovali proti opatreniam, ktoré podľa nich poškodzujú maloobchodníkov a podporujú pašovanie cigariet.

„Brusel zasahuje proti oficiálnym distribučným sieťam, pričom proti pašovaniu nerobí nič,“ povedal podpredseda Európskej konfederácie maloobchodníkov s tabakom (CEDT) Pascal Montredon.

Podľa neho by EÚ mala radšej zakázať predaj cigariet na internete a zastaviť postupné zvyšovanie cien balíčkov v niektorých krajinách.

V decembri Európska komisia vydala nové návrhy očividne zamerané na odradenie mladých ľudí od fajčenia, ktoré napríklad zahŕňajú zákaz ochutených cigariet, malých balení, „tenkých“ cigariet a nariaďujú veľké varovania pred zdravotnými problémami pokrývajúce 75 percent škatuľky. Nové pravidlá však musia schváliť členské krajiny ako aj Európsky parlament, čo znamená, že legislatíva by mohla vstúpiť do platnosti až za asi tri roky.

Každoročne zomrie na choroby spojené s fajčením 700 000 Európanov, pričom súvisiace náklady na liečenie dosahujú viac než 25 miliárd eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...