Tlak na eurozónu má črty rozpadu Európy, tvrdí Mario Monti

7.8.2012

RÍM 7. augusta (WEBNOVINY) – Taliansky premiér Mario Monti v pondelok večer poprel zámer znižovať úlohu národných parlamentov v rozhodovacom procese v rámci EÚ.

Bývalý eurokomisár takto reagoval na pondelkovú kritiku z Nemecka, ktorého predstaviteľom sa nepozdávali Montiho vyjadrenia pre pondelkové vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Nástupca Silvia Berlusconiho však odmietol, že by chcel útočiť na kontrolnú pozíciu zákonodarných zborov vo vzťahu k vládam členských krajín.

„Naopak, myslím si, že by mali byť posilnené tak na národnej úrovni ako aj európskej. Chcel som iba vyzdvihnúť nevyhnutnosť konštantného a systematického dialógu medzi vládou a parlamentom v záujme napredovania. Na úrovni rokovaní vlád krajín v rámci EÚ je však potrebná istá miera flexibility v záujme dosiahnutia dohody,“ uvádza sa v pondelkovom stanovisku predsedu talianskej úradníckej vlády na margo jeho vyjadrení o aktuálnej dlhovej kríze v eurozóne.

„Ak vlády dovolia, aby boli úplne závislé od rozhodnutí svojich parlamentov a zostanú tak bez vlastnej pozície, Európa sa skôr rozpadne, ako viac priblíži,“ povedal okrem iného Monti pre Der Spiegel.

„Tlak, ktorý sprevádza eurozónu v posledných rokoch, nesie črty psychologického rozpadu Európy. Musíme tvrdo pracovať, aby sme to mali pod kontrolou,“ uviedol taliansky líder pre nemecký týždenník.