Tokio odmieta, že zámerne oslabuje jen

TOKIO 30. januára (WEBNOVINY) – Japonský premiér Šinzo Abe v stredu odmietol kritiku niektorých predstaviteľov zámorských krajín, ktorí tvrdia že Japonsko sa zámerne pokúša oslabiť japonský jen.

Podľa premiérových slov sú fiškálne a monetárne stimuly namierené na podporu hospodárskeho rastu v krajine a na boj proti deflácii.

„Skutočne dúfam, že japonská centrálna banka (BOJ) pristúpi k ráznemu uvoľňovaniu monetárnej politiky, aby čo najskôr dosiahla dvojpercentný inflačný cieľ,“ povedal Abe, čím naďalej vytvára tlak na centrálnu banku.

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Luc Coene v pondelok odmietol diskusie o konkurenčnom znehodnocovaní mien a uviedol, že ešte nejde o menovú vojnu.

Vo vyspelých ekonomikách, najmä v Japonsku a v USA, sa objavili rázne opatrenia na podporu ekonomiky, čo so sebou prinieslo efekt oslabenia ich národných mien.

„Samozrejme, nie je možné ignorovať dôsledky poklesu výmenného kurzu, tam ale ešte nie sme. Toto ešte nie je menová vojna… Ak sa bude monetárna politika ešte vo väčšej miere tvoriť agresívnym spôsobom, môže to skončiť menovou vojnou. Od toho sme však ďaleko,“ povedal Coene.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...