Tomáš Malatinský získal od šéfa diplomacie nové právomoci

1.8.2012

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Rezort diplomacie a ministerstvo hospodárstva si podelili právomoci a zodpovednosť v oblasti slovenskej ekonomickej diplomacie.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a šéf rezortu hospodárstva Tomáš Malatinský v stredu podpísali memorandum o spolupráci.

„Tento dokument, ktorý sme práve podpísali, pomôže nám aj našim spolupracovníkom tu na Slovensku aj v zahraničí, aby bolo úplne jasné, kto je za čo zodpovedný,“ vyhlásil Lajčák po tom, ako memorandum podpísal.

V oblasti ekonomickej diplomacie sa totiž podľa jeho slov kompetencie oboch rezortov prelínajú.

Ministerstvo hospodárstva má na starosti tvorbu zahraničného obchodu, rezort diplomacie zodpovedá za realizáciu našej zahraničnej politiky a za koordináciu pôsobenia všetkých štátnych aktérov v zahraničí.

„Cieľom je zdôrazniť, že práve ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo hospodárstva sú kľúčovými aktérmi pri presadzovaní ekonomickej diplomacie,“ poznamenal Lajčák

Podľa Malatinského obe ministerstvá v minulosti veľakrát riešili kompetenčné záležitosti a nevedeli sa dohodnúť, kto čo bude robiť.

„Dnešok vidím ako prelomový v tom, že my sme sa dohodli, ako budeme spolupracovať, ako budeme spoločne riešiť túto problematiku, ako budeme v zahraničí vystupovať, aby sme nezakryli ten cieľ, o ktorý nám ide,“ doplnil.

Cieľom je podľa neho prosperujúci export, ale aj to, aby bolo Slovensko príťažlivé pre všetkých našich zahraničných partnerov.

Ekonomická diplomacia – vrátane vytvárania priaznivých podmienok pre slovenský export či prílev zahraničných investícií – patrí medzi priority vlády.

„Ekonomická diplomacia je životne dôležitá,“ povedal ešte koncom júna minister Lajčák s tým, že ambíciou je vybudovať efektívny, prospešný systém komunikácie a koordinácie doposiaľ rozdrobených aktivít.

„Naša zahraničná politika musí byť aj ekonomická politika a každý náš diplomat musí presne vedieť, čo Slovensko potrebuje,“ dodal.