Toxický alkohol na Slovensku nevyrábajú, normy sú v poriadku

13.9.2012

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí výrobcovia liehovín neprodukujú podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) rizikový tovar.

“Renomovaní výrobcovia liehu a liehovín dodržiavajú všetky normy, sú pod pravidelnou kontrolou a neprodukujú rizikový tovar. Pozor však treba dávať na pokútnych producentov a distributérov, ktorí v záujme dosahovania vyššieho zisku môžu uvádzať do obehu neskontrolované alkoholické nápoje, predstavujúce potenciálne riziko pre zákazníkov,“ uviedol v reakcii na aktuálnu metylakoholovú aféru v Českej republike predseda SPPK Milan Semančík.

„Výroba alkoholu “načierno“ predstavuje vážny problém, lebo ochudobňuje legálnych producentov i štát a navyše ohrozuje konzumentov,“ dodal výkonný tajomník Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Július Forsthoffer. Podľa neho predaj liehovín u členov združenia medziročne klesol v priemere asi o štvrtinu. Podľa liehovarského združenia problémom je aj predaj liehovín v šesťlitrových kanistroch.

„Naše združenie od začiatku vyjadrovalo nesúhlas s takýmto typom veľkého balenia a slovenská legislatíva má jeho hornú hranicu určenú len na dva litre. V susednej ČR sa to však, žiaľ, presadilo, hoci práve kanistrové balenie je ideálne pre nelegálny alkohol,“ zdôraznil Forsthoffer. Podľa združenia má českú tragédiu na svedomí pravdepodobne riadená skupina, disponujúca rozsiahlymi distribučnými možnosťami.

Výskyt alkoholu s vysokým obsahom jedovatého metanolu na Slovensku inšpektori zatiaľ nezaregistrovali. Informoval o tom v stredu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Veterinári po medializácii prípadu už od ministra dostali pokyn na vykonanie kontroly alkoholov spojených s touto kauzou. Jahnátek sa domnieva, že môže ísť aj o nekalú konkurenciu.