Tretina gastro zariadení neprešla kontrolou pokladníc

10.2.2014

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Približne tretina gastronomických zariadení od stravovacích bufetov po reštauračné zariadenia nedodržiava zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

Ako ďalej informovalo Finančné riaditeľstvo SR, bratislavskí colníci preverili minulý týždeň v piatok 15 prevádzok, pričom chyby našli v piatich z nich. Cieľom akcie bolo podľa riaditeľstva zistiť, či prevádzky riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladníc, a či následne vydajú pokladničný doklad, ktorý spĺňa náležitosti podľa zákona.

Okrem toho colníci preverovali aj dodržiavanie zákonov upravujúcich oblasť spotrebných daní, najmä liehu a tabakových výrobkov.

Najčastejším pochybením bolo nevyobrazenie vzorového pokladničného dokladu z elektronickej registračnej pokladnice na viditeľnom mieste v prevádzke, a rozdiel hotovosti v pokladnici oproti prehľadovej uzávierke. „Za uvedené porušenia boli obchodníkom na mieste uložené pokuty v celkovej výške 930 eur,“ konštatovalo riaditeľstvo.