Tretina Slovákov by namiesto eura radšej platila korunou

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – V prípade, že by Slovensko malo možnosť vymeniť spoločnú európsku menu euro späť za slovenské koruny, takmer tretina Slovákov by chcela znovu platiť korunami.

Konkrétne by slovenskú korunu podľa prieskumu agentúry NMS Market Research preferovalo 32 % opýtaných Slovákov.

Obyvatelia Českej republiky pritom preferujú vo veľkej väčšine aj naďalej platenie českými korunami. Domácu menu podľa záverov prieskumu spoločnosti uprednostňuje u našich susedov 77 % opýtaných. Platiť eurom by chcelo iba 7 % Čechov.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že v súčasnosti by iba polovica dospelej slovenskej populácie aj naďalej chcela, aby platilo euro. Približne každému dvanástemu Slovákov je jedno, či platí eurom alebo slovenskými korunami a rovnaký počet respondentov, teda 8 %, sa k tejto téme nevedel vyjadriť. „Za prekvapivé je možné označiť zistenie, že necelá polovica mladých ľudí vo veku 18 – 25 rokov by chcela platiť slovenskými korunami (48 %), pričom záujem o platbu slovenskými korunami klesá s vekom opýtaných. Takisto záujem znovu platiť slovenskými korunami súvisí so vzdelaním – čím vyššie vzdelanie, tým nižší záujem o návrat k slovenskej korune,“ hovorí Mária Harvaníková zo spoločnosti NMS Market Research SR.

Agentúra NMS Market Research SR uskutočnila spomínaný prieskum na Slovensku od 18. do 22. marca 2013. Oslovená vzorka 1 041 respondentov vo veku 18 až 65 rokov bola reprezentatívna z hľadiska pohlavia, veku a kraja. Služby v oblasti prieskumu trhu v Českej republike a na Slovensku agentúra NMS Market Research poskytuje od roku 1999.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...