Trojka by sa mala rozpustiť, Europánia musia čeliť problémom

BERLÍN 17. júla (WEBNOVINY) – „Trojka“ inštitúcií zapojených do záchrany krachujúcich európskych štátov by sa mala rozpustiť.

V utorok to vyhlásila eurokomisárka pre spravodlivosť Vivianne Redingová. „Čas trojky sa už skončil,“ povedala eurokomisárka, ktorá je zároveň viceprezidentkou Európskej komisie (EK), v prejave na stretnutí s obyvateľmi nemeckého Heidelbergu.

Spolupráca s Medzinárodným menovým fondom (MMF) v posledných rokoch bola podľa Redingovej len núdzovým riešením. „V budúcnosti si my, Európania, musíme byť schopní naše problémy vyriešiť sami. Európska komisia je európskou ekonomickou vládou. Spolu s Európskou centrálnou bankou (ECB) a členskými štátmi dokážeme zabezpečiť, aby krízou najviac postihnuté krajiny výmenou za solidaritu zaviedli potrebné reformy,“ dodala Redingová.

Predstavitelia „trojky“ zloženej z EK, ECB a MMF dosiaľ vyjednávali s krajinami v kríze, akou je napríklad Grécko, o úsporných opatreniach a reformách, ktoré musia urobiť výmenou za finančnú pomoc. Keď však ide o budovanie sociálnej trhovej ekonomiky, je podľa Redingovej EK v lepšej pozícii ako MMF, keďže je to jej úlohou už podľa základných zmlúv o EÚ. Názor, že v prípadných budúcich záchranných balíkoch by už MMF nemal hrať žiadnu úlohu, už vyjadrili aj ďalší európski politici, okrem iných aj šéf eurovalu Klaus Regling.

(SITA, hm;me),201307170011

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...