Tropická búrka Debby nezatočila s cenami ropy

26.6.2012

NEW YORK 26. júna (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok uzatvorili bez výraznejších zmien po tom, čo ustúpilo riziko, že tropická búrka Debby ohrozí ťažobné plošiny v Mexickom zálive.

Dopyt po komodite brzdili aj rastúce pochybnosti, či nadchádzajúci summit EÚ prinesie životaschopné riešenie dlhovej krízy v regióne.

Obavy z prvej pomenovanej tropickej búrky v tohtoročnej hurikánovej sezóne vytlačili v piatok ceny nahor o približne 2 %.

Ropné spoločnosti v oblasti Mexického zálivu najskôr v pondelok zastavili viac ako 44 % svojich produkčných kapacít, po správe, že búrka sa presúva mimo oblasti, ktorá v USA zodpovedá za zhruba 20 % produkcie ropy, sa však zamestnanci postupne začali vracať do práce. Ceny britskej ropy Brent posilnili mierne o 3 centy na 91,01 USD za barel, ceny ľahkej americkej ropy klesli o 55 centov na 79,21 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok posilnili, keď rastúca neistota pred kľúčovým summitom EÚ a náznaky zhoršujúcej sa dlhovej krízy v regióne podporili dopyt po bezpečných investíciách.

O pomoc zo záchranných fondov eurozóny v pondelok požiadal Cyprus ako piaty členský štát menovej únie iba niekoľko hodín po tom, ako žiadosť o pomoc pre svoje banky formálne potvrdilo Španielsko. Očakávania výraznejšieho pokroku pri riešení európskych dlhových problémov brzdí aj odmietavý postoj Nemecka voči zavedeniu spoločných dlhopisov celej eurozóny.

Spotová cena zlata bola o 18:31 GMT na úrovni 1 583,99 USD za uncu, čo bolo o 0,8 % viac ako piatková záverečná hodnota. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 21,50 USD na 1 588,40 USD za uncu.