Tropická búrka Isaac stlačila ceny ropy nadol

28.8.2012

NEW YORK 28. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok klesli. Prispela k tomu tropická búrka Isaac. Niektoré americké pobrežné rafinérie totiž museli ostať zatvorené a znížil sa dopyt po rope.

„Keďže sa zatvárajú niektoré rafinérie, obchodníci to zobrali do úvahy a na trhu by mohol byť prebytok ropy,“ povedal analytik spoločnosti OilOutlooks Carl Larry.

Po ukončení obchodovania oznámilo americké Národné hurikánové centrum, že Isaac pravdepodobne posilní z hurikánu prvej kategórie na hurikán druhej kategórie.

Ceny ropy Brent oslabili o 1,33 USD na 112,26 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 68 centov na 95,47 USD za barel.

Obchodovanie so zlatom bolo v pondelok zmiešané. Ceny zlata dosiahli počas obchodovania svoje maximum za posledných štyri a pol mesiaca, napokon však klesli, pretože investori pristúpili k vyberaniu ziskov. Spotová cena zlata bola o 19:53 GMT nižšie o 0,3 % na úrovni 1 665,20 USD za uncu.

Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy však zdraželi o 2,70 USD na 1 675,60 USD za uncu.

Ceny zlata minulý týždeň vzrástli o 3,5 %, čo bol najvyšší nárast od konca januára. Podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho totiž existuje priestor na dodatočné stimuly na podporu americkej ekonomiky.