Tržby nemeckého maloobchodu rástli najviac od decembra 2006

BERLÍN 1. marca (WEBNOVINY) – Nemecké maloobchodné tržby rástli v januári najvýraznejším tempom za viac ako šesť rokov a zotavili sa tak z výrazného decembrového poklesu.

Podľa údajov nemeckého štatistického úradu, ktoré boli zverejnené v piatok, tržby maloobchodu vzrástli v porovnaní s decembrom reálne o 3,1 % po poklese o 2,1 % v decembri.

Išlo tak o najvýraznejší nárast od decembra 2006. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že maloobchod krajiny v januári posilní o 1 %. Štatistický úrad revidoval decembrové údaje smerom nadol, keďže pôvodne uvádzal pokles iba o 1,7 %.

V medziročnom porovnaní maloobchodné tržby v krajine poskočili o 2,4 % po nahor revidovanom poklese o 3,7 % v decembri. Nemecká ekonomika oslabila vo štvrtom kvartáli najvýraznejším tempom od vrcholu finančnej krízy z roku 2009. Nedarilo sa totiž exportu, ktorý je zvyčajne motorom tamojšej ekonomiky.

Ukazovatele zachytávajúce náladu v ekonomike však podporili očakávania analytikov, že najväčšia európska ekonomika sa vráti počas prvých troch mesiacov tohto roka k miernemu rastu a vyhne sa tak recesii, ktorá je definovaná poklesom v dvoch po sebe idúcich kvartáloch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...