Tržby obchodníkov v Írsku stúpli, španielskym prepadli

28.11.2012

DUBLIN 28. novembra (WEBNOVINY) – Írske maloobchodné tržby v októbri medziročne posilnili najvýraznejším tempom v tomto roku. Oproti rovnakému mesiacu vlaňajška sa zväčšili o 3,1 %.

Informoval o tom v stredu štatistický úrad krajiny. Medzimesačne írske októbrové maloobchodné tržby vzrástli o 1,7 %. Aj medzimesačný rast bol najvýraznejší v tomto roku. Vyplýva to z predbežných štatistických

Írsky štatistický úrad zároveň potvrdil, že v septembri tržby maloobchodu krajiny oproti rovnakému mesiacu minulého roka stúpli o 1,4 % čiže tak, ako to naznačovali predbežné údaje. Medzimesačne septembrové tržby stúpli o 1 %. Podľa predbežného odhadu bol ich rast oproti augustu na úrovni 0,9 %.

Tržby v španielskom maloobchode v októbri medziročne poklesli o 9,7 %. Vyplýva to z oficiálnych kalendárne upravených údajov španielskeho štatistického úradu. Analytici predpokladali, že tržby v sledovanom období medziročne poklesnú o 11,5 %.

Štatistický úrad pristúpil aj k miernej revízii septembrových tržieb smerom nadol. V septembri tak tržby španielskeho maloobchodu medziročne klesli o 11 %. Pôvodné údaje hovorili o poklese na úrovni 10,9 %. Októbrový výsledok znamenal dvadsiaty ôsmy mesiac poklesu tržieb španielskeho maloobchodu v rade.

Pod pokles maloobchodných tržieb sa výraznou mierou podpísalo zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) o tri percentuálne body na 21 %. To zasiahlo už aj tak krehký sektor spotrebiteľov.