Tržby v slovenskom maloobchode klesajú ku dnu

7.11.2012

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Medziročný pokles tržieb v maloobchode sa v septembri ešte viac prehĺbil.

Ako informoval Štatistický úrad SR, maloobchodné tržby na Slovensku v septembri medziročne klesli o 1,7 %, kým v auguste boli nižšie o 0,9 %. Potvrdil sa tak negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný rast tržieb maloobchodníci zaznamenali ešte v máji.

Vo finančnom vyjadrení objem maloobchodných tržieb v septembri dosiahol 1,525 mld. eur. Za prvé tri štvrťroky tak dosiahli spolu 13,123 mld. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 0,3 %. Medzimesačne maloobchodné tržby v septembri oproti augustu klesli o 0,4 %.

Medziročný vývoj tržieb v maloobchode ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 5,6 %, maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 3,6 %, maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 3,3 % a v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 2,5 %. Tržby vzrástli len v maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 0,9 %.

Veľkoobchodné tržby stúpali

Tržby vo veľkoobchode sa v septembri medziročne zvýšili o 2,2 % a dosiahli 2,037 mld. eur. Vzrástli predovšetkým vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 37,4 %. Za celé tri štvrťroky sa zvýšili o 4,3 % na 17,755 mld. eur.

Medzimesačne veľkoobchodné tržby stúpli o 0,2 %. Celkový objem tržieb v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov v septembri medziročne vzrástol o 8,7 % na 353,8 mil. eur, čo zároveň znamenalo medzimesačný nárast tržieb o 4,1 %.

Za deväť mesiacov v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov vzrástli tržby o 10 % na 2,895 mld. eur. Tržby v ubytovaní sa oproti vlaňajšiemu septembru zvýšili o 0,8 % na 28,4 mil. eur a medzimesačne klesli o 1,8 %. Za tri štvrťroky tak dosiahli 234,1 mil. eur a stúpli o 0,8 %.

Hlavu v smútku majú aj reštaurácie

Tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev v septembri medziročne klesli o 0,1 % na 71,2 mil. eur, čo znamenalo medzimesačný pokles o 2 %. Od januára do septembra tak tržby v reštauráciách a pohostinstvách dosiahli 604,8 mil. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 0,8 %.

Tržby v obchode majú pritom za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo v roku 2009 medziročný prepad tržieb v maloobchode až o vyše 10 %.

Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v minulom roku o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.