Tržby a zisk firmy Apple nenaplnili očakávania

25.7.2012

SAN FRANCISCO 25. júla (WEBNOVINY) – Americký výrobca mobilných telefónov a počítačov, podnik Apple Inc, svojimi výsledkami za apríl až jún nenaplnil vysoké očakávania trhu.

Za dôvod sa považuje oslabovanie európskej ekonomiky a pauza v predaji iPhonov pred tým, ako spoločnosť na trh uvedie novú verziu iPhone 5.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tržby firmy Apple poskočili o 23 % na 35 mld. USD, ale analytici prognózovali, že budú ešte o približne 2 mld. USD vyššie.

Čistý zisk spoločnosti medziročne poskočil o 21 % na 8,8 mld. USD čiže 9,32 USD na akciu, ale je to o zhruba 10 % menej, ako sa očakávalo. Medzikvartálne tržby Apple v ázijsko-tichomorskom regióne klesli o 22 %, v severnej a južnej Amerike oslabili o 3 % a v Európe sa zmenšili o 6 %.

Za apríl až jún firma na trh dodala 26 mil. iPhonov, ale analytici predpovedali, že to bude 28 až 29 mil. kusov.

Dodávky za apríl až jún boli podstatne nižšie v porovnaní s obdobím januára až marca, kedy to bolo 35,1 mil. iPhonov. Za apríl až jún podnik Apple predal 4 mil. počítačov Mac, čo bolo zhruba rovnako ako v predchádzajúcom kvartáli, ale medziročne išlo o rast o 2 %.

Kurz:
(1 EUR = 1,2089 USD)