Typický dlžník je 39-ročný muž z Nitrianskeho kraja

16.10.2013

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Typický slovenský dlžník je muž vo veku približne 39 rokov, ktorý žije v Nitrianskom kraji a jeho dlh predstavuje zhruba 400 až 800 eur.

Vyplynulo to zo štatistiky o slovenských dlžníkoch, ktorú spracovala spoločnosť Kruk.

Najzodpovednejšími dlžníkmi, ktorí najčastejšie riešia svoje záväzky zmierlivou cestou, sú ľudia v Žilinskom kraji, naopak najmenej zodpovední sú obyvatelia Nitry.

Ich nesplatené záväzky najčastejšie končia na súde, prípadne u exekútorov.

Ženy sú zodpovednejšie

Oveľa zodpovednejšie splácajú svoje záväzky podľa firmy Kruk ľudia s vyšším dlhom. Najviac problémov so splátkami teda majú ľudia s menším dlhom. Zodpovednosť pri splácaní záväzkov tiež rastie s pribúdajúcim vekom. Všeobecne sú zodpovednejšie voči veriteľom ženy ako muži.

Najväčší počet slovenských zadlžených osôb žije v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Teda podľa Kruku v najviac obývaných oblastiach, ktoré zároveň patria medzi najohrozenejšie nezamestnanosťou. Naopak najmenšími počtami dlžníkov sa môžu pochváliť kraje Žilinský, Trenčiansky a Bratislavský.

Dlžníci obviňujú samých seba

Podľa Kruku je zrejmé, že väčšina zadlžených osôb zo svojich dlhov obviňuje len samých seba. „Uvedomujú si, že je to ich problém a chcú dlhy splatiť. Len občas nevedia ako, pretože im prerástli cez hlavu,“ skonštatoval finančný riaditeľ Kruk Česká a Slovenská republika Slavomir Littva. Podľa neho je dôležité nebáť sa zodpovednosti a problém riešiť so svojím veriteľom.

Skupina Kruk vznikla v roku 1998. Zameriava sa na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Spravuje pohľadávky bánk, poisťovní, telefónnych operátorov i poskytovateľov energií a ďalších služieb. Pôsobí v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.