Uchádzači v tendroch budú uvádzať subdodávateľov

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Uchádzači vo verejnom obstarávaní budú pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou cenou najmenej 10 mil. eur uvádzať svojich subdodávateľov s podielom na plnení zákazky minimálne 30 % z ponúknutej ceny.

V prípade bežných zákaziek budú musieť identifikovať subdodávateľov s podielom najmenej 50 %. V niektorých odôvodnených prípadoch budú môcť verejní obstarávatelia, resp. obstarávatelia účasť subdodávateľov obmedziť.

Sprísnenie podmienok účasti v tendroch predpokladá návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, o ktorej má parlament začať rokovať v prvom čítaní na terajšej schôdzi. Uchádzači v súťažiach nad 10 mil. eur budú musieť uvádzať aj svojich akcionárov a spoločníkov s podielom nad 30 %.

Zábezpeka pri zákazkách nad 10 mil. eur podľa novely nesmie presiahnuť 5 % z predpokladanej hodnoty a nesmie byť vyššia ako 1 mil. eur. Pri bežných zákazkách zábezpeka nesmie byť vyššia ako 3 % predpokladanej ceny, resp. 150 tis. eur.

Podľa KDH je možné hovoriť o prísnejších povinnostiach, ale nesmie sa to zneužívať na obmedzenie konkurencie. „Smer nám v minulosti už predviedol súťaže, kde firma súťažila iba sama so sebou ako pri mýte či PPP projekte. Mnohokrát závisí nie na opatrení, ale kto ho využíva, resp. zneužíva. Nielen v populizme, ale aj v zneužívaní obstarávania je Smer majstrom,“ uviedol pre agentúru SITA predseda KDH Ján Figeľ.

Líder kresťanských demokratov tvrdí, že skôr treba zákon na ochranu subdodávateľov, ktorý predložili v parlamente, ale Smer ho odmietol. KDH to chce naďalej presadzovať. „Je dobré vedieť, kto sú subdodávatelia, ale v prvom rade ich treba chrániť, aby sa nestávalo, že im veľké firmy nezaplatia. To vytvára obrovské napätie,“ dodal Figeľ s tým, že KDH nemá problém so sprehľadnením štruktúry. Skôr to bol podľa neho Smer a bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny, ktorí nepoznali ani akcionársku štruktúru v SkyTolle pri mýte.

Poslanec Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS tvrdí, že odhaľovanie vlastníckych pomerov tzv. schránkových firiem bude neúčinné. „Tomuto sa bude dať jednoducho vyhnúť, stačí, aby cyperská firma vlastnila tú, ktorá sa bude uchádzať,“ uviedol pre agentúru SITA Beblavý. Minister vnútra Robert Kaliňák podľa opozičného poslanca neprijal ich návrh, aby dodávatelia veľkých zákaziek museli uviesť, kto je konečným beneficientom, teda, kto za tým naozaj stojí.

SDKÚ-DS pôvodne navrhla, aby obstarávatelia boli povinní vykonať základnú identifikáciu uchádzačov podľa zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Mali by tak skúmať, kto je u daných subjektov konečným užívateľom výhod na základe dokladov o vlastníckej štruktúre uchádzačov, právach menovať alebo inak ustanoviť alebo odvolať členov ich štatutárnych a kontrolných orgánov.

V prípade, že by predloženie týchto dokladov nebolo možné, malo by stačiť čestné vyhlásenie o konečnom užívateľovi výhod. Nepredloženie týchto dokumentov by malo za následok vylúčenie uchádzačov, resp. dodávateľov zo súťaže. „Sankcionovaný by mal byť uchádzač aj v prípade, ak predloží nepravdivé vyhlásenie a zároveň bude zaradený do zoznamu osôb na čiernej listine,“ navrhoval Beblavý. Tieto povinnosti by podľa neho boli vyžadované len pri nadlimitných zákazkách, prípadne inom vhodnom limite, aby povinnosti boli opodstatnené a primerané hodnote predmetu zákaziek.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...