Učitelia si prilepšia o vyše 11 percent, tvrdí Peter Kažimír

7.12.2012

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Priemerná hrubá mzda učiteľov v regionálnom školstve sa podľa ministra financií Petra Kažimíra v budúcom roku zvýši o 11,2 percenta.

Priemerný plat učiteľov tak z terajších 840 eur stúpne na 934 eur, čo predstavuje nárast o 94 eur.

„Priemerný plat učiteľov v regionálnom školstve v roku 2013 teda bude predstavovať 1,1 násobok priemernej mzdy,“ uviedol dnes na tlačovej besede Kažimír. Platy učiteľov sa zvýšia z dodatočne pridaných 68 miliónov eur.

Dvojnásobný nárast zvýšenia učiteľských platov oproti avizovaným piatim percentám Kažimír odôvodnil rozdielom medzi predpokladanou a reálnou mzdou učiteľov.

Podľa rozpočtu by totiž mala priemerná mzda učiteľov v tomto roku dosahovať 880 eur, reálne ale podľa štatistík rezortov školstva a financií učitelia dostávajú iba 840 eur.

Minister financií rozdiel pripísal tomu, že rozpočet chybne počítal s počtom učiteľov o 5000 nižším, ako je v skutočnosti. Premiér Robert Fico, ktorý vo štvrtok po rokovaní vlády hovoril, že platy učiteľov stúpnu priemerne o 50 až 60, sa podľa Kažimíra vyjadroval v najpesimistickejších číslach.

Okrem 63-tisíc pedagógov by si finančne mali prilepšiť aj nepedagogickí zamestnanci škôl. Kažimír nekonkretizoval presné zvýšenie ich mzdy, v každom prípade sa s nimi počíta v balíku dodatočných 68 miliónov eur.

Obrazom: Študenti protestovali pred úradom vlády

Minister školstva Dušan Čaplovič dal vo štvrtok pokyn na zriadenie Rady pre systémové zmeny v školstve. Orgán podľa neho bude reagovať na odporúčania OECD v otázke zvyšovania učiteľských platov aj hľadania zdrojov pre celé školstvo.

Rada by zároveň mala načrtnúť systémové zmeny v školstve. Opozíciou navrhnutú mimoriadnu schôdzu parlamentu k situácii v školstve Čaplovič nechápe, podľa neho vláda koná a minister verí, že pri reformovaní školstva bude úspešný.

Video: Učitelia protestovali pred parlamentom