Ukrajina chce obmedziť dovoz plynu z Ruska

KYJEV 16. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina plánuje v budúcom roku obmedziť dovoz plynu z Ruska viac ako o štvrtinu v snahe o zníženie účtov zo strany svojho veľkého suseda.

V piatok to povedal Vadim Čuprun, zástupca šéfa ukrajinskej ropnej a plynárenskej firmy Naftogaz. Kyjev sa snaží nájsť alternatívne energetické zdroje s cieľom zmenšiť svoju závislosť od Ruska.

Kyjev podpísal kontrakt s nemeckou firmou RWE o alternatívnych dodávkach plynu, ktoré by v roku 2013 mohli byť v objeme zhruba 5 mld. kubických metrov.

Kyjev hovorí, že plánuje ťažiť svoje vlastné domáce zdroje plynu a viac využívať dostatočné rezervy uhlia. Vadim Čuprun konštatoval, že Ukrajina v budúcom roku plánuje zredukovať dovoz ruského plynu na 18 až 20 mld. kubických metrov z tohtoročnej úrovne 27,5 mld. kubických metrov.

„Vieme, že ruský plynárenský gigant Gazprom bude proti, ale nepotrebujeme taký veľký objem ruského plynu za také vysoké ceny,“ dodal.

Moskva tvrdí, že ceny zníži iba v prípade, ak Gazprom, ktorý má monopol na export plynu, bude môcť kúpiť plynovody prepravujúce ruský plyn cez Ukrajinu na trh západnej Európy. Kyjev s tým zatiaľ nesúhlasí.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...