Ukrajina musí zvýšiť ceny plynu, chce peniaze menového fondu

28.5.2012

KYJEV 28. mája (WEBNOVINY) – Ukrajina musí zvýšiť ceny plynu pre domácnosti a umožniť flexibilnejšie obchodovanie s jej menou, ak chce opäť čerpať prostriedky z pozastaveného úverového programu od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Na Ukrajine sa v októbri konajú parlamentné voľby a je teda nepravdepodobné, že zrealizuje radu MMF zvýšiť ceny plynu a tepla pre domácnosti o 30 až 50 %.

Podľa ekonómov je však tento krok nevyhnutný na nápravu verejných financií. Vláda dúfa, že znížiť tlak na štátny rozpočet sa jej podarí rokovaniami s Ruskom o lacnejších dodávkach plynu, čo Moskva odmieta.

Na otázku, čo bude musieť Ukrajina urobiť, aby dostala od MMF ďalšie peniaze, šéf misie fondu, ktorá pricestovala v pondelok to Kyjeva, Christopher Jarvis odpovedal: „Odporúčame výrazné zvýšenie cien plynu a ich následné pravidelné zvyšovanie, ktoré by umožnilo znižovať dotácie.“ J

arvis ďalej dodal, že ukrajinská vláda musí konať v oblasti energetickej politiky, a to obzvlášť pri cene plynu, aby splnila svoj cieľ rozpočtového deficitu na úrovni 1,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Ak bude vláda ochotná podniknúť kroky v tejto oblasti, MMF bude pripravený pokračovať v rokovaniach o ďalšom štádiu úverového programu,“ povedal.