Ukrajina obnovila dovoz plynu z Ruska

15.11.2013

KYJEV 15. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská štátna firma Naftogaz, ktorá tento mesiac prerušila dovoz zemného plynu z Ruska, v piatok obnovila nákupy a plánuje v novembri doviezť 2,265 mld. kubických metrov.

V piatok o tom informoval nemenovaný zdroj z odvetvia. „Import bude v objeme celkovo 115 mil. kubických metrov plynu denne, čo znamená, že Ukrajina nebude musieť využiť plyn z podzemných zásobníkov,“ povedal zdroj pre agentúru Reuters.

Plyn v podzemných zásobníkoch zvyčajne poskytuje dodatočný tlak pre plynovod dovážajúci ruský plyn cez Ukrajinu do Európy.

Ruský energetický gigant Gazprom vo štvrtok informoval, že Ukrajina nemá dosť zemného plynu vo svojich zásobníkoch, aby cez prichádzajúce zimné obdobie zabezpečila bezproblémový tranzit paliva do Európy. „Naši ukrajinskí kolegovia natlačili do svojich podzemných zásobníkov iba 17,6 mld. kubických metrov, čo je príliš málo… V situácii, akou je táto, tranzit plynu z Ruska v zime nie je možný,“ povedal Vitalij Markelov, námestník šéfa Gazpromu. Cez Ukrajinu prúdi približne polovica ruských dodávok zemného plynu do Európy.

Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický v stredu vyhlásil, že Kyjev sa do konca tohto roka zaobíde bez ruského plynu. Ruský denník Kommersant už v utorok informoval, že Ukrajina má dostatok zásob a dovoz plynu z Ruska pravdepodobne do konca roka neobnoví. Rozhodnutie firmy Naftogaz z minulého piatka zastaviť dovoz by mohol Kyjev podľa denníka prehodnotiť iba v prípade výnimočne chladného počasia.