Ukrajina podpíše so Slovenskom dohodu o dodávkach plynu

20.11.2013

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Európska únia (EÚ) odblokovala dohodu o dodávkach plynu na Ukrajinu z Európy. Táto dohoda umožní, aby na Ukrajinu prichádzali dodávky plynu zo Slovenska.

To by mohlo znížiť závislosť Ukrajiny na ruskom plyne. Rusko je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Ukrajinu. „Našli sme kompromis v súvislosti s obsahovou stránkou a dosiahli sme dohodu…, tú by mali Slovensko a Ukrajina podpísať v najbližších dňoch,“ uviedla Európska komisia (EK) vo svojom stanovisku.

Predstaviteľ Ukrajiny vyhlásil, že je veľmi pravdepodobné, že dohoda sa podpíše počas niekoľkých najbližších dní a Ukrajina tak získa importovanú ropu zo Slovenska.

Z európskych trhov by tak Ukrajina mohla získať do 15 miliárd metrov kubických plynu ročne, a to za nižšiu sumu, než si v súčasnosti účtuje ruský Gazprom.

Odblokovanie dohody je ďalším krokom k tomu, aby Brusel presvedčil ukrajinských predstaviteľov, nech krajina podpíše dohodu o zóne voľného obchodu. EÚ sa snaží presvedčiť Ukrajinu, nech túto dohodu podpíše na budúcotýždňovom summite v Litve. Po mesiacoch rokovaní je dohoda v ohrození, keďže Kyjev, ktorý je pod ruským vplyvom, od nej ustupuje.