Únia a bohatý Singapur sa dohodli na voľnom obchode

17.12.2012

BRUSEL 17. decembra (WENOVINY) – Európska únia a Singapur sa v nedeľu dohodli na podmienkach dohody o voľnom obchode. Informoval o tom eurokomisár pre obchod Karel De Gucht.

„Ukončili sme vyjednávanie a s výsledkom som veľmi spokojný,“ vyhlásil. Podpísanie dohody by malo otvoriť trh ázijskej krajiny pre finančné služby a zjednodušiť export európskym automobilkám.

Dohodu ešte po ukončení rokovaní musia schváliť členské štáty a Európsky parlament, neočakávajú sa však problémy, keďže už v októbri lídri EÚ žiadali čo najrýchlejšie ukončenie vyjednávania.

Európa verí, že dohoda jej umožní lepší prístup k Singapuru, ktorý je jednou z najbohatších ázijských krajín a kde majú v súčasnosti preferenčný prístup USA. Mestský štát má síce len 5 miliónov obyvateľov, je však tiež bránou k 600 miliónom ľudí v rýchlo rastúcich ekonomikách Asociácie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

EÚ je druhým najväčším obchodným partnerom Singapuru a v roku 2011 bilaterálny obchod s tovarmi dosiahol hodnotu 8 mld. eur, pričom veľkú časť európskeho exportu tvorili automobily.

Dohoda by odstránila bariéry singapurského trhu, ako napríklad dvojité testovanie áut, keďže krajina by začala uznávať štandardy EÚ. Ďalšími benefitmi dohody by mali byť väčšie otvorenie sektora bankových a finančných služieb a lepší prístup k verejným zákazkám.

EÚ sa snaží vyjednať dohody o voľnom obchode s viacerými ekonomickými partnermi v snahe vyrovnať sa s dopadmi dlhovej krízy v eurozóne a stagnujúcim domácim dopytom. Od minulého roka je už v platnosti zmluva s Južnou Kóreou, tesne pred dokončením je dohoda s Kanadou.

Predbežné rozhovory tiež prebiehajú s USA a v novembri európski ministri obchodu schválili začiatok rokovaní s Japonskom. Dohoda o voľnom obchode so Singapurom by podľa predstaviteľov EÚ mohla byť precedensom pre podobné dohody s ďalšími krajinami juhovýchodnej Ázie.