Únia možno prehodnotí ropné embargo voči Iránu

20.4.2012

BRUSEL 20. apríla (WEBNOVINY) – Vlády členských štátov Európskej únie by mohli v nasledujúcich dvoch mesiacoch prehodnotiť embargo na dovoz ropy z Iránu, ktoré má začať platiť od júla.

V piatok to povedal vyšší predstaviteľ EÚ. Európska dvadsaťsedmička sa na embargu voči tejto krajine dohodla v januári v rámci nových sankcií proti islamskej republike pre jej sporný jadrový program.

Dohodli sa tiež na tom, že ešte pred májom prehodnotia tieto sankcie pre obavy o dopad embarga na globálne ceny ropy a schopnosť niektorých členských štátov, obzvlášť Grécka, nájsť si alternatívne dodávky.

„Grécko hovorí, že zatiaľ situáciu zvláda,“ povedal predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. „Požiadali nás o možnosť vrátiť sa k tomu ešte v máji alebo možno v júni,“ dodal.

Teherán ako odplatu za embargo na dovoz iránskej ropy znižuje alebo zastavuje vývoz ropy do EÚ. Začiatkom apríla už znížil export čierneho zlata do Španielska a deň na to zastavil dodávky do Nemecka. „Irán zastavil svoj export ropy do Nemecka po rovnakých opatreniach týkajúcich sa Francúzska a Británie a ráta sa tiež so zastavením exportu do Talianska,“ uviedla vtedy iránska televízna stanica Al-Alam.