Únia núka Egyptu päťmiliardovú pomoc ako cenu za demokraciu

KÁHIRA 14. januára (WEBNOVINY) – Európska únia a medzinárodné finančné inštitúcie ponúkli Egyptu viac ako 5 mld. eur na podporu jeho prechodu k demokracii. Vyhlásil to v nedeľu stály predseda Rady Európy Herman van Rompuy.

V spoločnom vystúpení s egyptským prezidentom Mohamedom Mursím Káhiru vyzval, aby čo najskôr uzavrela vyjednávanie s Medzinárodným menovým fondom (MMF), keďže uzatvorenie dohody môže pomôcť obnoviť medzinárodnú dôveru v zničenú ekonomiku krajiny.

„Európska únia a spriatelené finančné inštitúcie ponúkli granty, úvery so zníženými sadzbami a výhodné pôžičky na obdobie rokov 2012 a 2013 v celkovej hodnote viac ako 5 mld. eur,“ povedal van Rompuy novinárom na pracovnej návšteve Káhiry. „Dohoda s MMF otvorí cestu k ďalším úverovým možnostiam a pomôže obnoviť dôveru medzinárodných investorov a ekonomických partnerov,“ dodal.

Egypt už predbežný súhlas s pôžičkou od MMF získal, no nepokojná situácia koncom roka donútila vládu, aby odložila sériu nesmierne nepopulárnych úsporných opatrení, ktoré sú podmienkou definitívneho schválenia finančnej pomoci. „Pre situáciu v krajine sme museli realizáciu plánu posunúť, takže robíme rýchle prehodnotenie. Držíme sa ale našich reformných záväzkov, ako aj záväzku bojovať s rozpočtovým deficitom,“ vyhlásil pre obchodným fórom v Káhire premiér Hišám Kandil. Podľa oficiálnych zdrojov tím MMF navštívi krajinu o dva až tri týždne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...