Únia pomôže Egyptu päťmiliardovým záchranným balíkom

KÁHIRA 14. novembra (WEBNOVINY) – Európska únia schválila poskytnutie finančného záchranného balíka vo výške 5 miliárd eur Egyptu.

Európska investičná banka poskytne dve miliardy eur, ďalšie dve miliardy dá Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) a jednu miliardu poskytnú členské krajiny EÚ.

Po stretnutí egyptského prezidenta Muhammada Mursího so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou o tom v stredu informovala prezidentská kancelária. Podľa nej ide o „silnú podporu rozvoju Egypta zo strany EÚ“.

Egypt tiež rokuje s Medzinárodným menovým fondom o pôžičke vo výške 3,5 miliardy eur. Dohodu by mohli uzavrieť už v decembri. Egyptská ekonomika je v prudkej recesii od povstania v roku 2011, ktoré viedlo k pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka. Politická nestabilita sa negatívne odrazila na turizme, zahraničných investíciách ako aj sociálnej situácii.

Ashtonová sa v Egypte zúčastnila na zasadaní európsko-egyptskej krízovej skupiny, ktorej úlohou je zintenzívnenie ekonomických vzťahov medzi EÚ a Egyptom. Na zasadaní sa zúčastnili predstavitelia asi 100 európskych spoločností, členovia Európskej komisie ako aj europoslanci.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...