Úplne zotavenie americkej ekonomiky nie je zďaleka isté

WASHINGTON 28. marca (WEBNOVINY) – Je príliš skoro na víťazné vyhlásenie, že ekonomika USA sa zotavila, povedal šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke.

„Ešte sme sa celkom nedostali do bodu, v ktorom si môžeme byť úplne istí, že sme na ceste k úplnemu zotaveniu,“ povedal Bernanke v utorok v rozhovore pre ABC News.

Šéf Federálneho rezervného systému (Fed) privítal pokles miery nezamestnanosti a známky toho, že sa zmierňuje napätie v zadlženej Európe. Uviedol však, že nezamestnanosť je stále nepríjemne vysoko a trh obytných nehnuteľností je stále slabý.

„Domnievam sa, že je naozaj dôležité nebyť príliš spokojný. Musíme prejsť dlhú cestu a urobiť veľa práce,“ poznamenal.

Na otázku, či Fed uvažuje o ďalšom kroku na stimuláciu rastu, odpovedal, že centrálna banka sa nijakých možností nevzdá. Nenaznačil však, že sa bezprostredne blíži ďalšie kolo nákupov dlhopisov.

To, že sa Bernanke viac ukazuje na verejnosti, vyzerá, ako zámer vyvážiť časť tvrdej kritiky namierenej proti Fed-u zo strany republikánskych prezidentských kandidátov.

Kritici tvrdia, že politika Fed-u oslabila dolár, škodí úsporám obyvateľstva a pravdepodobne vyvolá infláciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...