Úradníci preveria logiku ratingových agentúr

2.7.2012

LONDÝN 2. júla (WEBNOVINY) – Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) prešetrí, či metódy, ktoré používajú tri najväčšie ratingové agentúry Fitch, Standard & Poor’s a Moody’s na hodnotenie bankových inštitúcií sú dostatočne transparentné a dôsledné.

V pondelok to povedal šéf úradu Steven Maijoor pre denník Financial Times.

Podľa jeho slov veľké znižovanie ratingových hodnotení zvyšuje obavy z toho, či sú analytické prostriedky agentúr dostatočné.

K podobnému kroku napríklad minulý mesiac pristúpila agentúra Moody’s keď znížila rating 28 španielskym bankám. Inšpekcia v troch najväčších ratingových agentúrach by podľa denníka mala trvať do konca tohto roka.

Podľa Maijoora sa ESMA nepokúša získať vplyv nad ratingmi, ktoré agentúry prideľujú. Chce iba zistiť či rozhodnutia ratingových agentúr dávajú z ekonomického hľadiska zmysel a či sú logické.

Podľa Financial Times sa agentúra Standard & Poor’s teší na to, že vysvetlí svoje kroky, aby sa podarilo do maximálnej miery zvýšiť transparentnosť, kvalitu a dôslednosť bankových ratingov. Ostatné agentúry sa nevyjadrili.