USA hrozí strata na najvyššieho ratingu, varuje Moody’s

11.9.2012

LONDÝN 11. septembra (WEBNOVINY) – USA by mohli stratiť hodnotenie úverovej spoľahlivosti na najvyššom stupni AAA, ak výsledkom rokovaní o budúcoročnom rozpočte nebude trend zníženia štátneho dlhu v pomere k hrubému domácemu produktu, uviedla medzinárodná ratingová agentúra Moody’s.

„Ak tieto rokovania povedú ku konkrétnej politike, ktorá prinesie stabilizáciu a potom trend znižovania dlhu federálnej vlády v pomere k hrubému domácemu produktu zo strednodobého hľadiska, rating sa pravdepodobne potvrdí a jeho výhľad bude opäť stabilný,“ uviedla agentúra Moody’s vo vyhlásení.

„Ak však tieto vyjednávania k takejto politike nepovedú, Moody’s bude očakávať zníženie ratingu, pravdepodobne na stupeň Aa1,“ konštatovala agentúra.

Obchodný deficit USA v júli mierne vzrástol. Schodok zahraničného obchodu bol v sume 42 mld. USD, pričom júnový deficit bol na úrovni 41,9 mld. USD. Analytici očakávali, že júlový obchodný deficit bude až 44 mld. USD.

Americký export do EÚ v júli oslabil o 11,7 %. Export do Nemecka bol najnižší od februára 2010. Celkový export USA však bol v objeme 183,3 mld. USD, čiže oproti rekordnej júnovej úrovni bol menší iba o 1 %. Celkový dovoz klesol o 0,8 % na 225,3 mld. USD.

Dovoz z Číny v júli dosiahol rekordný objem 37,9 mld. USD a obchodný deficit voči Číne bol v rekordnej výške 29,4 mld. USD. Americký vývoz do Číny, ktorá patrí k najrýchlejšie rastúcim trhom pre americké tovary, posilnil v júli iba o 0,4 % na sumu 8,6 mld. USD.

(1 EUR = 1,2787 USD)