USA sú v núdzovom režime, milión ľudí má nútené voľno

WASHINGTON 1. októbra (WEBNOVINY) – Státisíce zamestnancov v americkom štátnom sektore v utorok neprídu do práce z dôvodu zlyhania parlamentu, ktorý neschválil rozpočet na nový finančný rok začínajúci sa v USA prvým októbrom.

Zatvorenie federálnych agentúr potvrdila aj šéfka sekcie pre rozpočet v Bielom dome Sylvia Burwellová.

Bez dosiahnutia konsenzu a prijatia nového rozpočtu je totiž krajina oficiálne bez finančných zdrojov na vyplácanie svojich zamestnancov.

Zamestnanci na pozíciách, ktoré sa považujú za kľúčové na zabezpečenie fungovania štátu, sa však musia do zamestnania dostaviť, no za prácu nedostanú zaplatené. Stane sa tak po prvý raz za 17 rokov.

Aktuálny stav je dôsledkom politického súboja medzi demokratmi prezidenta Baracka Obamu a opozičnou Republikánskou stranou, ktorá žiada zmeny v Obamovej reforme zdravotnej starostlivosti a podmieňuje nimi svoj súhlas s rozpočtovou legislatívou.

Kým demokrati kontrolujú hornú komoru parlamentu, republikáni dolnú, čo spôsobilo, že zákonodarný zbor je zablokovaný.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...