USA vykázali najnižší deficit za posledných päť rokov

WASHINGTON 31. októbra (WEBNOVINY) – Spojené štáty americké v uplynulom fiškálnom roku znížili svoj rozpočtový deficit na 4,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najnižšia úroveň od roku 2008.

Informovalo o tom v stredu federálne ministerstvo financií.

Deficit v rozpočtovom roku do konca septembra 2013 bol na úrovni 680 mld. USD, kým predchádzajúci fiškálny rok v septembri 2012 verejné financie ukončili v deficite 1,09 bilióna USD.

Podľa ministerstva financií mali na znížení deficitu zhruba 80-percentný podiel vyššie daňové príjmy.

V uplynulom fiškálnom roku zodpovedalo na jeden dolár výdavkov federálnej vlády 80 centov príjmov. V septembri však boli príjmy vlády o 75,1 mld. USD vyššie ako výdavky. Deficit verejných financií USA sa výrazne prehĺbil počas recesie v rokoch 2007 až 2009, ktorá vyvolala pokles daňových príjmov a rast výdavkov na podporu v nezamestnanosti.

(1 EUR = 1,3755 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...