USA začínajú škrtať, Moody’s prináša negatívne predpovede

NEW YORK 1. marca (WEBNOVINY) – Automatické škrty vo federálnom rozpočte USA, ktoré v piatok vstúpia do platnosti, negatívne ovplyvnia úverové ratingy verejných inštitúcií v krajine. Informovala o tom vo štvrtok ratingová agentúra Moody’s Investors Service.

Negatívny dopad kvality úverov sa prejaví postupne, pretože škrty v celkovej hodnote 85 mld. USD sú rozplánované na 10 mesiacov, komentovala agentúra. Pocítia ho podľa nej však mnohé štátne a lokálne samosprávy, ktoré sa spoliehajú na dane z predaja a ďalšie príjmy citlivé na ekonomické výkyvy. Dotknú sa ich zníženie nákupov zo strany federálnej vlády, ako aj nižšie príjmy federálnych zamestnancov a dodávateľov. Obzvlášť silný dopad budú mať rozpočtové škrty na úrady so silným zameraním na obranu alebo s vysokou úrovňou nákupov.

Situácia sa dotkne aj neziskových nemocníc, ktoré pocítia zníženie štátnych príspevkov o 2 %, ako aj centrálnou vládou financované projekty sociálneho bývania. Univerzity, ktoré sa spoliehajú na federálne granty, zas pravdepodobne pocítia zníženie ich objemu o 8 %, i keď mnohé z nich situáciu môžu kompenzovať spomalením výskumu, uzatvára agentúra Moody’s.

Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor’s vo štvrtok nevyjadrila až také obavy a v písomnom vyhlásení komentovala, že rozpočtové škrty budú mať na lokálne samosprávy len malý dopad. Podľa agentúry je to spôsobené tým, že väčšina z nich je už od začiatku krízy v prípade nižšieho príjmu ochotná redukovať svoje výdavky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...