Ústavný súd stopol zákon o vyšších platoch sestier

11.7.2012

KOŠICE 11. júla (WEBNOVINY) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu dočasne pozastavil účinnosť zákona o zvýšení platov sestier.

Vyhovel tak žiadosti Generálnej prokuratúry (GP), ktorá žiadala o preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek a pozastavenie účinnosti zákona.

Informovala o tom v stredu hovorkyňa ÚS Anna Pančurová. Ústavný súd podnet GP, ktorá ho podala 25. júna, prijal na ďalšie konanie a účinnosť zákona pozastavil, kým nerozhodne vo veci.

Generálna prokuratúra podala žiadosť na podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa týmto spôsobom snažila zabrániť účinnosti zákona.

V odôvodnení GP uvádza, že dôvodom na preskúmanie ústavnosti je nesystémovosť zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckym pracovníkom, a na strane druhej aj materiálna stránka veci – chýbajúce finančne krytie tohto zákona.

Nová právna úprava mala priniesť sestrám a pôrodným asistentkám zvýšenie platov od apríla, no niektoré nemocnice a súkromní lekári zákon začali obchádzať znižovaním pracovných úväzkov sestier a ich preradením z kategórie zdravotníckych pracovníkov do administratívy.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová ostala zaskočená rýchlosťou, akou Ústavný súd SR rozhodol. So žiadosťou o pomoc už komora oslovila medzinárodné organizácie a samy podajú podnet na Generálnu prokuratúru SR. Pripravuje tiež právne analýzy.

Aké kroky prijme odborové združenie sestier, Lévyová zatiaľ nevedela konkretizovať. Podľa nej o ďalšom postupe rozhodnú regionálne štruktúry. „Sama seba sa pýtam, či sme nemali pristúpiť k tvrdším krokom,“ povedala pre agentúru SITA Lévyová.