Úver si tento rok na krk uviazal každý deviaty Slovák

10.11.2012

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Úver z banky alebo inej finančnej inštitúcie si vlani zobral každý deviaty Slovák starší ako 15 rokov.

Vyplynulo to z dát Svetovej banky. Podľa prepočtov Poštovej banky tak banky vyhoveli žiadostiam o úver v prípade pol milióna Slovákov. Slováci sú vo všeobecnosti považovaní za šetrný národ.

Ich dlhy sú podľa analýzy Poštovej banky oproti úsporám nižšie a aj v rámci eurozóny patria medzi najmenej zadlžené národy.

So žiadosťou o úver si to počas minulého roka namierila do banky viac ako štvrtina obyvateľov, uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Po úvere z banky siahajú na Slovensku vo väčšej miere muži ako ženy.

Určitej prevahe mužov nahráva podľa Sadovskej zrejme skutočnosť, že sú to väčšinou oni, ktorí viac zarábajú, sú živiteľmi rodiny a ktorí teda preberajú aj zodpovednosť za splácanie dlhu. Podiel Slovákov čerpajúcich úver z banky sa mení aj v závislosti od veku.

Mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov s úverom je pomenej. Zväčša totiž ide o študentov alebo o absolventov, ktorí navyše podľa Sadovskej často žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi. Vo veku nad 25 rokov si po pôžičku do banky vlani zašiel každý ôsmy Slovák.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...