Úverovanie Slovákov sa od nového milénia zvýšilo 16-násobne

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Slováci podľa analýzy Poštovej banky čoraz viac využívajú na financovanie svojich potrieb bankové úvery. V prvom polroku im banky požičali 3,04 mld. eur pri náraste o 23 %.

Celkovo ku koncu prvého polroka predstavoval objem úverov obyvateľstva 18,61 mld. eur, čo je medziročne o 10 % viac.

V porovnaní so začiatkom milénia sa úverové zaťaženie Slovákov podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej zvýšilo 16-násobne. Na jedného obyvateľa tak aktuálne pripadá úver vo výške 3 439 eur.

Slováci však majú v bankách podľa Sadovskej stále viac uložených peňazí ako poskytnutých úverov. Na 100 eur uložených v banke pripadá 73 eur požičaných, čo zo Slovákov robí podľa analytičky jeden z najmenej zadlžených národov v rámci štátov Európskej únie. Avšak Slováci nie sú žiadnou výnimkou, podobne to platí aj pre dve tretiny krajín únie.

Najviac zadlžení sú obyvatelia Bratislavy. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska práve Bratislavčania dlhujú bankám až päťnásobne viac oproti priemeru ostatných krajov. Podľa Sadovskej stoja za rozdielom vysoké náklady na bývanie v metropole Slovenska. Bratislavčania totiž podľa nej častejšie siahajú pri kúpe nehnuteľnosti po úvere na bývanie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...