V atómovej elektrárni Bohunice V2 ukončili generálku

5.8.2012

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – V piatok 3. augusta Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, v súlade so stanoveným plánom ukončili generálnu opravu na 3. bloku atómovej elektrárne Bohunice V2.

Generálna oprava, ktorá bola treťou v tohtoročnom pláne slovenských atómových elektrární, trvala necelých 21 dní a bola ukončená prifázovaním prvého turbogenerátora.

Okrem čiastočnej výmeny paliva v reaktore boli vykonané aj štandardné údržbové práce na zariadeniach 3. bloku elektrárne.

„Generálne opravy sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a realizujú sa ako dlhodobo plánovaný proces. Všetky činnosti boli vykonané v súlade s najvyššími bezpečnostnými opatreniami,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 737,24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 MW čistého výkonu. V roku 2011 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,4 TWh elektrickej energie.

Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 70,2 %, vodné elektrárne 18,7 % a 11,1 % tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2011 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5 374 zamestnancov.