V bankách bude platiť Ficov balíček za euro

25.7.2012

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Parlament schválil novelu zákona o bankách, ktorá sa týka zavedenia základného bankového produktu a zmien v úveroch na bývanie.

Základný bankový balíček budú môcť zrejme využívať iba tí najchudobnejší. Jeho cena by mala byť jedno euro mesačne.

V oblasti hypoték sa majú podporiť práva a informovanosť hypotekárnych dlžníkov. Klient by mal dostať možnosť splatiť aj časť úveru bez poplatku a nielen celú jeho výšku.

Minister financií Peter Kažimír si myslí, že ak základný bankový produkt dostane patričnú publicitu, nie je dôvod, aby ho ľudia nevyužívali.

Už tu bol pred dvoma rokmi, no nebol oň veľký záujem. Zriadilo si ho totiž len päť ľudí, a neskôr ho preto aj zrušili.

Dôvodom bolo aj to, že nebola jasne definovaná cena, ktorá sa vtedy hýbala od necelých troch eur až do výšky zhruba deväť eur. Pozitívom nového návrhu je podľa Kažimíra to, že je už nacenený pevnou sumou.

Banky môžu na balíček doplatiť

Cena základného bankového produktu je podľa výkonného riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie Ladislava Unčovského hlboko pod nákladmi bánk a podľa neho sa môže stať, že na zavedenie tohto produktu budú banky doplácať. Banky pritom s cenou jedno euro podľa Unčovského nesúhlasili.

Pred dvoma rokmi banky podľa Kažimíra bojkotovali základný bankový produkt cenotvorbou.

Tentoraz by sa podľa neho mohlo stať napríklad to, že banky môžu základný produkt klientom zatajovať a neodporúčať, no verí, že sa to nestane.

Podľa podmienok bude mať nárok na takýto produkt len spotrebiteľ, ktorého príjem nebude vyšší ako minimálna mzda.

Ak by sa pritom časom jeho príjmy zvýšili, banky budú mať zrejme možnosť takémuto klientovi základný bankový produkt zrušiť. Postačovať bude, ak suma platobných operácií klienta počas kalendárneho roka prekročí 14-násobok minimálnej mzdy.

Zmeny sa dotknú aj úverov na bývanie

Okrem toho v čase žiadosti o základný bankový produkt nebude môcť mať klient v banke zriadený účet a má sa obmedziť takémuto klientovi aj možnosť využívať ďalšie bankové produkty po tom, čo mu bude základný bankový produkt priznaný.

Opatrenia v oblasti hypoték sa budú týkať všetkých úverov zabezpečených nehnuteľnosťou, teda nielen hypoték, ale aj úverov na bývanie. Banky budú musieť umožniť splatiť dlžníkom bez pokuty a poplatku aj časť úveru pri refixácii, nielen celý.

Zároveň budú musieť dať klientom k dispozícii dva mesiace na rozhodnutie o tom, či chce splatiť časť alebo celý úver a preniesť si ho do inej banky.

Tiež budú musieť informácie o právach klienta podľa tohto zákona dať do všeobecných obchodných podmienok, aby o nich klienti vedeli. Banky budú musieť klienta informovať o týchto právach a možnosti ich využiť bez pokuty a poplatku aj v oznámení, ktoré mu zasielajú dva mesiace pred refixáciou sadzby.