V Bratislavskom kraji zarábajú o 350 eur viac ako na východe

26.1.2014

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Priemerný plat ľudí zapojených do prieskumu Platy.sk dosiahol v minulom roku 852 eur v hrubom. Informovala o tom Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia, ktorá prevádzkuje portál Platy.sk. V medziročnom porovnaní sa priemerný plat zvýšil o 1 %. Muži zarábajú v priemere 937 eur a ženy 742 eur.

Hlboké regionálne rozdiely

Najvyššie platy sú v Bratislavskom kraji (1176 eur), kde ľudia zarábajú o 38 % viac oproti celoslovenskému priemeru. Naopak, najnižšie platy sú v Prešovskom kraji (741 eur), kde tamojší priemer je oproti celoslovenskej hodnote nižší o 13 %. „V Prešovskom kraji tak zarábajú ľudia o takmer 350 eur, čo je hodnota minimálnej mzdy, menej ako v Bratislavskom kraji,“ uviedol projektový manažér prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

O regionálnych rozdieloch v odmeňovaní podľa neho hovorí aj rozdelenie zamestnancov do mzdových pásiem. Kým v Bratislavskom kraji najviac ľudí zarába v rozpätí 850 eur až 999 eur, v Prešovskom kraji je najviac ľudí v mzdovom pásme 550 eur až 699 eur.

Najviac stúpli platy v zdravotníctve

Najvyššie zárobky majú podľa výsledkov prieskumu top manažéri, no oproti minulému roku ich priemerný plat mierne klesol. Môžu za to napríklad nižšie odmeny. Top manažéri zarábajú päťkrát viac ako pomocní pracovníci, ktorých priemerný plat taktiež medziročne klesol o 1 %. Oproti roku 2012 si polepšili kvalifikovaní zamestnanci.

V roku 2013 boli tri odvetvia, v ktorých bol podľa respondentov Platy.sk priemerný plat vyšší ako 1000 eur, a to informačné technológie, výroba, prenos a rozvod elektriny a farmácia. V roku 2012 túto štvoricu dopĺňal ešte chemický priemysel. Podľa respondentov prieskumu Platy.sk oproti roku 2012 stúpli najviac platy v zdravotníctve, nehnuteľnostiach a výrobe, prenose a rozvode elektriny. Naopak, pokles priemerných platov bol zaznamenaný v poisťovníctve či advokátskych kanceláriách.

V roku 2013 si svoj plat na stránke Platy.sk porovnalo viac ako 106-tisíc ľudí. Typický používateľ prieskumu má 32 rokov, je to muž, z Bratislavského kraja a pracuje v administratíve.