V čakárňach si ľudia posedia, regulujú prednostné vyšetrenie

16.10.2013

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Vláde sa pozdáva opozičný návrh na čiastočnú reguláciu prednostných vyšetrení v ambulanciách.

Ministri v stredu vyslovili súhlas s návrhom novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý v parlamente predložila skupina poslancov za Most-Híd.

Predkladatelia Tibor Bastrnák, Béla Bugár a József Nagy navrhujú, aby medzi prednostnými vyšetreniami boli vyhradené minimálne dve hodiny na bežnú ordináciu. Rovnako tak chcú presadiť, aby čas na prednostné vyšetrenie schvaľoval lekár samosprávneho kraja, ktorý bude zároveň dodržiavanie tejto povinnosti aj kontrolovať.

„Novela zákona reaguje na množiace sa sťažnosti pacientov ohľadom prednostného poskytnutia ambulantnej starostlivosti, podľa ktorého niektorí lekári zneužívajú možnosť prednostného vyšetrenia a pacienti slabších sociálnych skupín sú znevýhodnení a predlžuje sa im čakanie na ošetrenie u príslušného lekára,“ konštatujú predkladatelia v odôvodnení.

Poslanci podľa vlastných slov do dĺžky prednostných vyšetrovacích hodín návrhom nezasahujú a aj naďalej ponechávajú na rozhodnutí samosprávnych krajov, aká má byť výška poplatku za takúto starostlivosť.

Podľa Bastrnáka majú vypracovaných viacero verzií zákona, v parlamente je tá najjemnejšia preto, že nechcú zasahovať do práv lekárov a pacientov. „Ale chceme zabezpečiť, aby pacienti, tí, ktorí nemôžu zaplatiť prednostné vyšetrenie, boli vyšetrení vždy a stále,“ vyhlásil Bastrnák.